Пасивний дохід / Фінанси · 1 Березня, 2022

Інвестиції в цінні папери для отримання пасивного доходу

Чи варто розраховувати молоді на гідну пенсію від держави? Чи краще зараз думати про самодостатність в старості? Давайте розберемося в перспективах.

Як працює пенсійна система в Україні

Де-юре в Україні запроваджено трирівневу пенсійну систему.

  • Перший рівень – це солідарна система. Підприємці та застраховані особи перерахують кошти до Пенсійного фонду, і він виплачує гроші пенсіонерам.
  • Другий уроФургон є кумулятивною системою. Він передбачає, що частина заробітної плати працівника (до 7%) автоматичнозараховується на його особистий рахунок.
  • Третій рівень – це система недержавного пенсійного забезпечення. Добровільно брати участь у цій системі можуть як фізичні особи, так і юридичні особи-роботодавці.

Насправді, працює тільки перший і третій рівні. Другий не був реалізований на практиці. Але солідарна пенсійна система також має істотний недолік – це залежить від співвідношення кількості пенсіонерів до працездатного населення (рис. 1). Адже зараз роботодавець сплачує за кожного працівника ЄСВ (єдиний соціальний внесок) у розмірі 22% від сплати до Пенсійного фонду.

Порівняння кількості пенсіонерів та працюючих в Україні у 2011-2019 роках за даними Пенсійного фонду України

Як видно з цифри, пенсіонерів в Україні більше, а кількість працівників зменшується. При цьому абсолютна кількість як першої, так і другої зменшується з року в рік. Фактично, один працюючий українець забезпечує одного пенсіонера.

Якщо врахувати, що в Україні середня зарплата станом на кінець 2019 року становила 10 727 грн, то вартість соціального внеску (22%) склала 2 297 грн на одного працівника. Середня пенсія в Україні за підсумками минулого року ледь досягла 3 тисяч гривень.

З цього робимо висновок, що розмір пенсії за солідарною системою стабільний із середньою заробітною платою. Навіть при зростанні середньої зарплати в два рази середня пенсія складе до 6 тисяч гривень на місяць. При цьому немає політики індексації пенсійних виплат.

Розумним виходом із ситуації є самостійне забезпечення вашої пенсії

Логічним рішенням для людей у віці 25-45 років є взяти справу в свої руки і самостійно забезпечити власне життя після виходу на пенсію. Тут є два варіанти:

  • Скористатися послугами недержавного пенсійного забезпечення.
  • Інвестуйте в довгострокові та надійні інструменти фондового ринку.

Оскільки у нас ще немає надійних недержавних пенсійних фондів, а сфера тільки починає розвиватися, цей метод сьогодні досить ризикований. Безпечніше стати інвестором на фондовому ринку, який існує вже більше 250 років.

Почати інвестувати можна з купівлі ОВДП(Облігації внутрішніх державних позик України). У таких цінних паперах є дві основні переваги: держава гарантує 100% віддачу від інвестицій, а податки на доходи від операцій з ОВДП платити не потрібно.

Щоб заощадити на пенсії за допомогою ОВДП, потрібно вибирати валюту інвестицій (долар, євро) і якомога довше (в таких цінних паперах, як правило, прибутковість вище аналогічної з короткими термінами). Ідеальним варіантом є розподіл пенсійного портфеля: 50% – в національній валюті, 50% – в іноземній валюті.

Купити облігації в гривні можна з терміном погашення в 2027 році і прибутковістю 11,5-11,9% річних + облігації в доларах з терміном погашення в 2028 році і прибутковістю 5,5%. Весь дохід від інвестицій залишається у вас, податки і військовий збір не потрібно платити.

Зверніть увагу, що людина не може купити цінні папери просто так на фондовому ринку. Йому потрібно скористатися послугами брокера. Активно працює з облігаціями в ФРІДОМ ФІНАНС УКРАЇНА. Також через компанію можна інвестувати в вигідні інструменти – акції.

Звичайно, можна сподіватися на державну пенсію. Але вже зараз соціальних внесків недостатньо для виплат. Можливо, без серйозних реформ ситуація стане критичною. Тому краще економити 1-2 тисячі гривень на місяць і забезпечувати гідну старість. Залежно від розміру ваших інвестицій, незалежна пенсія буде в два рази вище, ніж державна пенсія або навіть більше.