Економіка / Новини · 7 Березня, 2022

Інвестори починають купувати українські та російські облігації

© Reuters.

Хоча війна Росії проти Україні ще не закінчена, багато інвесторів на Заході почали купувати різко дешевші українські та російські облігації, роблячи ставку на те, що вони в кінцевому підсумку відновляться, пише The Wall Street Journal.

Торгівля загрожує високим ризиком, враховуючи невизначеність майбутнього України після закінчення військової операції і те, як довго триватимуть фінансові санкції проти Росії. Ми також не повинні забувати про людські втрати конфлікту і зростаюче небажання багатьох фінансових інститутів і корпорацій на Заході будь-яким чином асоціюватися з Росією.

Наприклад, минулої суботи інвестиційна команда ТОВ «Gramercy Funds Management LLC» провела позачергове засідання, на якому обговорили вплив військової спецоперації Росії на макроекономіку і портфель компанії.

Висновок засновника Gramercy Роберта Кенігсбергера цікавий: «навіть коли це стає дійсно страшно, все одно потрібно планувати угоду і торгівлю за планом».

Однією з ідей компанії є купівля ОВДП України, курс яких впав приблизно до 45 копійок за 1 долар. Компанія продала всі свої російські та українські облігації приблизно за місяць до початку подій в Україні.

На думку аналітиків Gramercy, Україна, швидше за все, так чи інакше залишиться незалежною і отримає масштабну фінансову допомогу від Європи і США. Але сума боргу в облігаціях, яку буде вирішено «пробачити» в ході потенційної реструктуризації, поки нікому не відома, враховуючи загальну невизначеність.

“Ми повинні були бути обережні, щоб не купувати занадто швидко”, – сказав Кенігсбергер.

І хоча Україна платила відсотки за кредитами, випускала нові облігації і розповідала інвесторам, що планує погасити борги, але ціни на її облігації продовжували падати, оскільки російській армії це вдалося. 2 березня облігації країни подешевшали до 22 копійок за 1 долар, а потім їх почала купувати компанія Gramercy з Грінвіча, штат Коннектикут. За словами глави компанії, “ціни можуть впасти ще більше, але ризик пропустити їх відновлення ще вище”.

“Зараз саме час почати купувати облігації України, але багато клієнтів не наважуються це зробити”, – сказав інший менеджер фонду ринків, що розвиваються, який купив облігації України в останні дні.

Поки що мало хто з менеджерів фондів розглядає можливість покупки російського державного боргу, але деякі роблять це або, принаймні, намагаються.

Станом на 2 березня російські суверенні облігації, номіновані в доларах, котирувалися на рівні близько 17 центів на 1 долар, в порівнянні з 95 центами тижнем раніше: набагато нижче того, що інвестори могли б реструктуризувати в разі російського дефолту, навіть якщо для погашення боргу пішли роки. Проблема полягає в тому, щоб знайти такі зв’язки.

Численні пенсійні, страхові та інвестиційні компанії прагнуть скинути російські облігації, які вони мають у своїх руках, але торгівля ними фактично припинилася після введення західних санкцій, відрізавши Росію від SWIFT. Санкції не поширюються на операції з існуючими російськими ОВДП, але більшість інвестиційних банків, які зазвичай торгують облігаціями, просто не продають їх.

Влада США і Європи заборонили торгівлю новими російськими державними облігаціями, заморозили російські офшорні валютні резерви, а нещодавно виключили кілька російських банків з системи SWIFT. Центральний банк Росії тимчасово заборонив виплати за рублевими облігаціями міжнародним інвесторам в спробі захистити рубль.

Це негативно вплинуло на клірингові компанії, які забезпечують функціонування фінансової системи. Наприклад, Euroclear оголосила, що більше не буде розраховуватися за операціями з цінними паперами, номінованими в рублях. Депозитарій Trust and Clearing Corp. заявила, що припинить обробку транзакцій з десятком російських державних облігацій, номінованих у доларах.

Заходи, введені західною і російською владою, блокували операції з борговими зобов’язаннями, номінованими в рублях, і за участю російських контрагентів.