Інтернет і технології · 21 Березня, 2022

Децентралізована соціальна мережа для себе і друзів. На вашому хостингу — без інтернету

Більшість соціальних мереж орієнтовані на Інтернет. Якщо онлайн немає, то і доступу до соціальної мережі немає, і навіть власні повідомлення недоступні.

Однак в сучасних умовах доступ до інтернету може бути втрачений. Тому потрібен варіант резервного копіювання.

Абсолютно протилежним підходом є ваш власний офлайн-хостинг для децентралізованого додатка. При цьому вузол живе на вашому телефоні – і синхронізується з іншими в міру необхідності, в тому числі через Bluetooth і Wi-Fi Direct. Ніяких зайвих людей, повна безпека і відмінна страховка в разі повного відключення.

Місцевий принцип

Принцип локального першого в колективній розробці програмного забезпечення означає, що контент завантажується після підключення пристрою до мережі. Але офлайн програмне забезпечення повністю працює. В автономному режимі ви все ще можете обмінюватися інформацією з сусідніми пристроями.

Такі системи повноцінно працюють без інтернету. У мережі немає центрального сервера, а розробники додатків не мають доступу до даних користувача. Кожна людина керує власними файлами і несе за них відповідальність.

Локальний підхід дуже важливий для районів з нестабільним доступом в інтернет, а також для людей, які раптово втратили зв’язок в результаті стихійного лиха, штучно викликаного відключення або з інших причин.

В автономному режимі традиційним засобом спілкування завжди були сарафанне радіо і папір. Зараз цю роль в кризовій ситуації виконує смартфон з децентралізованим додатком соціальної мережі.

Люди хочуть свої сервери!

Існує помилкова думка, що звичайні люди не хочуть піднімати свої сервери і управляти ними. І вони ніколи не будуть.

Можливо, так і є. Сьогодні людина на вулиці живе в комфорті і користується благами цивілізації, отримуючи задоволення одним натисканням кнопки. За таких обставин йому абсолютно не потрібно докладати зусиль для запуску і налаштування власного вузла в одноранговій соціальній мережі.

Але ці небесні обставини не триватимуть вічно. Все в цьому житті має свою ціну. І тоді справжня ціна цього міфічного комфорту почне доникати до людей.

Примусове закриття рахунків без пояснення причин, втрата особових файлів, інтернет-стеження, булінг, кримінальні справи за онлайн-активність, монетизація особистого профілю, щоденні дзвінки від продавців, пограбування квартир після публікації фотографій відпустки – це всього лише невеликий перелік наслідків діяльності в соціальних мережах. Це прямі наслідки для конкретної людини. А є і непрямі наслідки, які людина безпосередньо не відчуває до себе, а може відчувати, змінюючи соціальну ситуацію, зростання напруженості і недовіри в суспільстві.

Масовий інтелектуальний аналіз даних профілів Facebook по суті є маніпуляцією масовою свідомістю, в результаті чого з’являється можливість впливати на мислення людей і їх картину світу, як це робить «зомбі-бокс». Тобто промивання мізків населенню. Всі ми пасивно допомагаємо цьому процесу, коли заходимо в звичайну соціальну мережу, тим самим надаючи персональні дані комерційній корпорації і державі.

Швидше за все, для нормального життя з плином часу нам просто доведеться піднімати наші сервери, тобто наші вузли децентралізованого зв’язку. Це дає відчуття контролю над своїм життям, безпекою, надійністю зберігання файлів і грошей. Невимовне відчуття незалежності, спокою і впевненості в завтрашньому дні.

Ви можете змінити постачальника, хостинг, роботодавця, країну та свої сервери, які забезпечують основу цифрового життя, яке є автономним та незалежним від зовнішніх обставин.

Просто за статистикою, лише невелика частина користувачів піднімає сервери для загального користування. У жодній існуючій системі частка активних користувачів не перевищує 1% аудиторії. Тобто автори контенту завжди складають не більше 1% від кількості споживачів.

 • YouTube має 2 мільярди користувачів, але лише 15 мільйонів активних авторів (0,75%).
 • Вікіпедія має 39 мільйонів зареєстрованих користувачів, але лише 128 000 активних дописувачів (0,3%).
 • Мастодонт має 1 мільйон активних користувачів, але лише 2000 екземплярів (0,2%).
 • Tor має 2,5 мільйона користувачів, але лише 6000 респондентів (0,24%).

Звідси помилкове уявлення про те, що люди не хочуть піднімати свої сервери на розподілених системах, таких як Tor або Mastodon. Це схоже на те, що люди не хочуть запускати свої канали YouTube. Вони хочуть. І вони із задоволенням це зроблять, якщо процедура стане набагато простіше, а краще автоматичною. Наприклад, особистий вузол в децентралізованій мережі почнеться автоматично при включенні телефону. Якщо екземпляри мастодонта будуть підхоплені на уроках інформатики в школі. Люди скажуть тільки спасибі.

Це можливо, коли шкода централізованих соціальних мереж стає очевидною для всіх. Наприклад, як зараз очевидно багатьом шкода «центрального» телебачення.

Fidevers

Fedivers – об’єднання децентралізованих інтернет-сервісів, які працюють за принципом федерації: маючи аккаунт в одному сервісі, користувач може взаємодіяти з іншими, не зареєструвавшись в них.

На місцевому хостингу ви можете підняти локальну соціальну мережу для себе та друзів.

MstodonPleromaMisskeyPixelfed і багато інших входять до складу Fedivers

Mastodon працює за протоколом ActivityPub. Не слід плутати з протоколом Matrix для обміну миттєвими повідомленнями. Послуги на Matrix можна інтегрувати з соціальними мережами та блогами Fedivers.

Запуск соціальної мережі на вашому хостингу

Ось приклад такої локальної соціальної мережі на вищезгаданій виделці Рідного міста в настільному браузері:

І по телефону:

Децентралізована соціальна мережа за протоколом SSB

Manyverse є клієнтом децентралізованої соціальної мережі, яка працює на протоколі P2P Secure Scuttlebutt (SSB). Розробка почалася у вересні 2018 року, а в 2022 році були випущені клієнти для всіх платформ.

В принципі, Manyverse і SSB можна розглядати як доповнення до Мастодонта та інших клієнтів Fedivers, які працюють над протоколом ActivityPub через федеративну серверну систему. Принаймні, у них є спільні завдання і принципи:

 • Працездатність без центральної точки невдачі (у випадку з Manyverse , без Інтернету взагалі).
 • Ніякої цензури.
 • Вільне програмне забезпечення, без комерції та реклами.

Багато вузлів тепер призначені для всіх мобільних і настільних платформ: дистрибутивів для Android, iOS, Windows, macOS і Linux.

Протокол SSB схожий на HTTP або RSS тим, що він описує, як різні програми можуть спілкуватися один з одним через Інтернет або через інші канали, такі як Bluetooth.

Наприклад, вище показано структуру пакета UDP, який транслює аналоги SSB у локальній мережі, щоб оголосити про свою присутність (відкритий ключ користувача).

Структура кожного повідомлення в потоці SSB містить два “секретних поля” для захисту заголовка та тіла

Для отримання додаткових відомостей про протокол див.

Перша настільна версія Manyverse називалася MobPar (Mobile Parity). Це означає, що його функціонал точно відповідає мобільним клієнтам, крім функції синхронізації Bluetooth, яка є тільки в Android.

Однією з ключових особливостей є підтримка SSB URI (ssb://), яка дозволяє швидко і легко додавати друзів в свою соціальну мережу, заходити в публічні кімнати і читати повідомлення.

Manyverse є першим кросплатформним додатком SSB. А розробники очікують, що в 2022 році відбудеться вибухове зростання кількості користувачів. На даний момент існують відповідні умови:

 • Глобальна нестабільність у світі, регіональні шатдауни.
 • Повна дискредитація централізованих платформ, таких як “Вконтакте”

Інші програми SSB

Є й інші програми, з якими Manyverse спілкується через протокол SSB:

Форуми, блоги, соціальні мережі

Patchwork. Децентралізований додаток для обміну повідомленнями та інформацією. Попередник і прототип Manyverse, але для більш технічно просунутої аудиторії. Він має деякі функції, які багато хто ще не реалізував, наприклад, планування зустрічей разом.

Як і деякі інші програми зі списку, він заснований на patchcore.

Patchbay. Також заснований на patchcore, але з іншим підходом: є вкладки і деякі розширені функції інтерфейсу користувача.

Patchfoo. Найпростіший з можливих децентралізованих HTML-форум без клієнтського JS. Працює на найслабшій залозі.

Patchfox. Клієнт децентралізованого SSB реалізований як розширення Firefox або Chrome.

Patchless. Набір для розробників для створення модульних додатків.

ngx-ssb-client.

Patchwork Classic. Найперший популярний додаток, який був розроблений на SSB близько шести років тому. Тепер вона має більш історичну цінність.

Feedless. Концепція соціальної мережі, яка «не викликає звикання», тобто немає вбудованих стимуляторів дофаміну, таких як стрічка новин з нескінченним прокручуванням. Але це скоріше експериментальний проект: репозиторій дворічної давності з тих пір не оновлювався.

Oasis. Локальний сервер SSB з приємним інтерфейсом.

Planetary. Рідний додаток iOS на движку go-ssb для користувачів без технічного фону.

SSB в браузере (демо).

Прочее

 • git-ssb. Децентралізований клієнт Git на SSB.


 • ssb-npm.
 • scat.  Децентралізований консольний чат (вам потрібен сервер ssb, такий як Patchwork або Patchbay.


 • Ticktack. Додаток для публікації блогів. Завдяки локальному хостингу, тривале зберігання контенту забезпечується до тих пір, поки це потрібно автору. Існує функція приватних повідомлень між користувачами.


 • Infinite Game. Спільний календар і планувальник зустрічей.
 • tale:net. Розподілена мережа «ідей» і «навичок», де ідеї виступають в якості вузлів мережі, а навички як теги, тобто краї графіка. Також старий концептуальний проект, який не оновлюється після виходу першої бета-версії в лютому 2018 року.


 • ssb-chess. Розподілені шахи на SSB.

 • patch-book (ssb://%zoL1riX2mELF0j3dydWtQ+go4nI4jaByvm5Z02cRyaQ=.sha256). Плагін для оглядів книг.

 • recipes. Плагін для рецептів.


 • SSB Drive.онцепція децентралізованої файлової системи, яка синхронізується з рештою світу під час сеансів підключення до Інтернету. Конфлікти імен вирішуються за допомогою набору або набору crdt.

Серверы, скрипты

 • easy-ssb-pub.  Простий хостинг і розгортання вашого ssb-сервера (pub) в контейнері Docker.
 • twitter-ssb-import. Скрипт для імпорту Tweets з Twitter в SSB.
 • ssb-webify. Перетворення набору локальних файлів на веб-сайт SSB.
 • ssb-web-resolver. Розв’язувач для веб-сервера.
 • ssb-to-graphml. Конвертер соціальних графів SSB в GraphML.
 • ssb-usage-stats. Візуалізація статистики опублікованих постів.
 • ssb-graphviz. Інтерактивна візуалізація вашого графіка.
 • ssb-bot-feed. Бот для читання RSS-каналів і автоматичної публікації оновлень.

Отже, у нас є цілий децентралізований всесвіт різних додатків, які спілкуються через відкритий і безкоштовний протокол, розміщений на локальному хостингу – просто по телефону.