Не завжди файловий менеджер на хостингу виконує свої завдання. Наприклад, він може не завантажувати великі файли або мати інші обмеження. Щоб обійти їх, можна скористатися клієнтським додатком. Крім того, зручніше працювати з FTP-клієнтом, адже він запускається з локальної машини.

Одним з найпопулярніших і зручних FTP-клієнтів є FileZilla. Це безкоштовна програма з відкритим вихідним кодом, яка призначена для платформ Mac OS, Windows і Linux.

Процес установки

Для операційних систем Windows або Mac OS клієнтський додаток можна завантажити з офіційного сайту розробників. Детальну програмну документацію також можна знайти тут.

Рекомендується завантажити інсталяційний файл з цього ресурсу, так як є шанс завантажити заражений на сторонніх сервісах.

FileZilla сумісний з більшістю офіційних репозиторіїв Linux. Тому в дистрибутивах Ubuntu (та інших на базі Debian) його можна встановити, ввівши команду в терміналі:

sudo apt install filezilla

Користувачі CentOS або Red Hat можуть скористатися командою:

sudo yum install filezilla

Початок роботи з FileZilla

Користуватися FileZilla досить зручно. Додаток має досить багато регульованих параметрів, які дозволяють налаштувати FileZilla під конкретні потреби практично будь-якого користувача.

Його головне вікно розділене на кілька робочих місць. Зліва – каталоги і файли на ПК користувача, а праворуч – каталоги і файли на сервері.

Щоб перевірити і підключитися до сервера протягом одного сеансу, можна скористатися панеллю швидкого підключення, розташованою вгорі. Досить заповнити поля пропозицією ввести хост (IP-адресу або доменне ім’я), ім’я користувача (логін для входу в Панель управління), а також пароль.

FileZilla використовує порт 21 за замовчуванням для підключення. Після цього залишається натиснути «Швидке з’єднання», щоб мати можливість завантажувати файли через FileZilla на хостинг. Однак незручно постійно вводити ці дані для з’єднання. Логічно буде створити обліковий запис, який можна буде постійно використовувати в майбутньому.

Створення профілю для підключення до

  1. Відкрийте меню «Файл» і запустіть з нього «Менеджер сайту» або натисніть комбінацію Ctrl+S. У новому вікні потрібно натиснути «Новий сайт».

2. Заповніть надані поля. У розділі “Хост” введіть IP-адресу свого сайту або домен, пов’язаний з хостингом.

3. Встановіть тип входу в “Звичайний” і введіть свій логін. При використанні базового облікового запису FTP він буде ідентичний логіну, який використовується для входу в хостинг.

4. Відкрийте розділ «Налаштування передачі» і увімкніть режим «Пасивний», щоб клієнт підключився до сервера для передачі даних, а не навпаки.

5. Коли дані вводяться, натисніть кнопку Підключитися. Якщо всі дані введені правильно, ви можете зайти на сайт через FileZilla за кілька секунд.

Важливо! Категорично не рекомендується зберігати пароль у властивостях вашого профілю. Зловмисники часто крадуть паролі, що зберігаються в додатках під час зараження комп’ютера вірусами. Відповідно, безпечніше постійно вручну вводити пароль для встановлення з’єднання.

Копіювання файлів

Якщо з’явилася можливість підключитися до сервера через FTP без проблем, то можна переходити безпосередньо до завантаження контенту на хостинг. Вам потрібно буде вибрати необхідні файли і натиснути правою кнопкою миші на будь-якому з них. Відкриється меню, де доступна операція “Завантажити на сервер”. FileZilla також підтримує функцію Drag-and-Drop – ви можете завантажувати вміст на сервер, просто перетягуючи мишу в праву сторону вікна програми.

Коли копія буде завершена (процес буде відображений на панелі нижче), ви зможете побачити, що вибрані файли вже знаходяться на сайті. Якщо ні, то потрібно оновити застарілу інформацію комбінацією клавіш Ctrl+R.

Як використовувати безпечне з’єднання SFTP

Для повної безпеки роботи з FileZilla рекомендується використовувати з’єднання через протокол SFTP, який підтримує шифрування переданих даних.

Способи налаштування SFTP

  1. Вкажіть тип протоколу при підключенні через “Менеджер сайту”. Необхідна опція «SFTP» знаходиться в правому меню налаштувань, в розділі «Загальні» → «Протокол». Так само, як і для FTP, ви можете створити окремий профіль для SFTP-з’єднань у вікні Диспетчера сайтів.

2. Додайте адресу ресурсу за умови, що сервер підтримує з’єднання через протокол SFTP, в полі «Хост» у верхньому лівому куті панелі інструментів. Якщо ви вводите IP-адресу, вкажіть значення “22” в полі “Порт”.