Як отримати компенсацію за зруйноване житло

Станом на 1 квітня російські агресори знищили або пошкодили 6800 житлових будинків або 26 млн квадратних метрів житлової нерухомості в Україні. Наприклад, в Харкові близько 1300 будинків перетворилися на руїни, в Києві – близько 90.

В Ірпені, який українським військовим вдалося звільнити від окупантів, пошкоджено половину житлового фонду. У Бучі повністю зруйновано 17 «шістнадцятиповерхових будинків» і 70 приватних будинків, в Маріуполі не залишилося жодної цілої будівлі тощо.

І на жаль, це ще не остаточні цифри.

“Кількість мешканців будинків і квартир, які були зруйновані, за нашими оцінками, становить 63 471 особу. Але ми знаємо, що потрібно відновити ще більше. Набагато більше», – сказав президент України Володимир Зеленський в одному зі своїх звернень.

Навіть якщо розглядати середню площу квартири в 100 квадратних метрів, то на даний момент близько 260 тисяч власників втратили свої будинки. Так що потенційно зараз має бути в 10 разів більше заявок на компенсацію за зруйнований війною будинок або квартиру, ніж поданих.

Як подати заявку на компенсацію

Для того щоб отримати компенсацію за втрачену нерухомість, в першу чергу необхідно повідомити органи влади про факт такого збитку. Це можна зробити через додаток «Дія», центр надання адміністративних послуг або нотаріуса. Це називається інформаційним повідомленням. А його подача прирівнюється до заяви про компенсацію за пошкоджене або зруйноване нерухоме майно.

Ця норма прописана в постанові Кабінету Міністрів, яка передбачає порядок подання таких інформаційних повідомлень. У цьому ж документі зазначено, що подавати заяву за місцем проживання не потрібно. Таким чином, біженці зможуть скористатися цією можливістю. Додаток повинен містити наступну інформацію:

 • прізвище, ім’я, по батькові заявника;
 • реєстраційний номер облікової картки або серії платника податків та номер паспорта (який не має ідентифікаційного коду);
 • контактні дані особи (номер телефону, адреса електронної пошти і т.д.);
 • відомості про об’єкт, зазначені в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
 • кількість мешканців;
 • інформація про пошкодження або руйнування об’єкта (дата і приблизний час, опис пошкодження, при наявності – фото- або відеофіксація).

“Поки що ми збираємо первинні дані. Потім вони будуть оброблені. Остаточний пакет документів залежатиме від механізму компенсації – російських грошей, добровільних виплат, міжнародних субсидій або українських бюджетних грошей. У кожному з цих випадків знадобиться різний пакет документів і різні механізми застосування », – пояснює міністр юстиції Денис Малюська.

Які документи збирати і як це зробити правильно

Юристи радять власникам зруйнованого війною житла зібрати максимально повний пакет документів і доказів. І не тільки тому, що цей пакет може змінюватися в залежності від порядку отримання компенсації (за рішенням місцевого або міжнародного суду, вітчизняного українського законодавства тощо).

Справа в тому, що нехтування цією порадою може якщо не позбавити, то значно зменшити суму майбутніх виплат.

За кілька днів роботи нового сервісу українці зареєстрували в Діі 25,49 тис. заявок на компенсацію знищеного під час війни житла. Що ще доведеться зробити, щоб отримати нову оселю, і коли українці, що залишилися без даху над головою, зможуть відсвяткувати новосілля.

«Вже зараз люди, які звертаються до нас за допомогою, кажуть, що уповноважені особи під час складання акта не завжди вказують свідків або не дають їм можливості поставити свій підпис, вони не намагаються вказати всі збитки. А це призведе до зменшення розміру компенсації. Представників органів місцевого самоврядування, звичайно, немає в офіційних заявах, кажуть, що через ці помилки при складанні актів потерпілі взагалі не зможуть отримати компенсацію », – говорить Марина Семенова, юрист ЮФ «Семенова і Партнери».

Щоб вимагати компенсацію, перш за все, доведеться довести, що ви є власником зруйнованого або пошкодженого майна.

“Такими доказами можуть бути: договір купівлі-продажу нерухомості; свідоцтва про право власності на нерухоме майно; свідоцтво про право на спадщину; подарунковий договір; державний акт на земельну ділянку; виписки з реєстрів прав на нерухоме майно та технічний паспорт», – пояснює Володимир Фогель, адвокат юридичної фірми «Семенова та Партнери».

За словами Людмили Куси, керівника практики вирішення спорів, адвоката юридичної фірми Gracers, доказами, що підтверджують факт знищення або пошкодження майна, будуть:

 • акти про знищення/пошкодження майна, складені Державною службою з надзвичайних ситуацій та органами місцевого самоврядування,
 • детальна фото- і відеофіксація нерухомості або іншого майна до і після подій,
 • інформація зі ЗМІ,
 • свідчення сусідів, очевидців, які детально описують обставини пошкодження та їх характер, витягли з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Людмила Куса пропонує наступний алгоритм збору необхідних доказів.

У разі виникнення пожежі або руйнування будинку необхідно викликати співробітників ДСНС, скласти відповідний акт із зазначенням причини пошкодження майна і отримати його копію.

У разі руйнування житла необхідно звернутися до місцевої райдержадміністрації із заявою на складання акта обстеження житла.

Якщо такої можливості немає, потрібно заручитися підтримкою сусідів і скласти акт руйнування самостійно, зібравши письмові пояснення свідків події (пожежа, обстріли і т.д.). Важливо звернути увагу на найдрібніші деталі – від правильно зазначеної дати, часу і місця подій, до імені свідків і їх контактних даних.

По можливості самостійно робити фото і відео руйнувань (бажано, щоб фотографії були прив’язані до адреси майна, необхідно вказати на відео дату і час зйомки), збирати і зберігати статті, фото і відео ЗМІ щодо відповідних фактів.

Намагайтеся збирати квитанції, що підтверджують вартість рухомого майна (побутової техніки, меблів), які знаходилися всередині житла.

По можливості зробіть фото- або відеофіксацію рухомого майна, розташованого всередині житла. При записі на відео обов’язково вкажіть дату, час і місце зйомки.

Звернутися із заявою про вчинення кримінального правопорушення до правоохоронних органів із наданням вищевказаних доказів знищення/пошкодження майна та обов’язково отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

«Особливу увагу слід приділити доказам того, що збиток був нанесений внаслідок військової агресії Російської Федерації, а не раніше: звернути особливу увагу на дати фото, дати в документах тощо», – говорить Керуючий партнер юридичної фірми «Віннер» Ігор Ясько.

Крім того, не зайвим буде максимально легалізувати свою історію, так би мовити. Наприклад, ви можете розмістити інформацію про зруйноване житло на сайті, за який заплатить Росія – це ресурс, який збирає докази злочинів РФ для подальшої компенсації.

“Для того, щоб надана інформація була прийнята в роботу, вона повинна бути достовірною і структурованою. Зайшовши на ділянку, необхідно вказати: тип і назву об’єкта, місто і регіон, в якому знаходиться об’єкт, дату руйнування (або інші пошкодження). Завантажуйте фотографії до і після руйнування, де добре видно об’єкт (файл не повинен перевищувати 200 мегабайт). Коротко опишіть, що сталося. Залиште контакти свідків знищення.

Інформація про завдану шкоду перевіряється, перевіряється та передається виключно до міжнародних установ, органів державної влади та громадських/гуманітарних організацій, що сприятиме формуванню претензій до Російської Федерації в міжнародних судах щодо відшкодування шкоди», – пояснює Людмила Куса з юридичної фірми Gracers.

Крім того, Міністерство цифрової інформації запустило портал для збору доказів злочинів Росії проти України. Всі вони будуть використані в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі. Ви також можете завантажити свою історію там.

Як в Україні планують компенсувати збитки

Верховна Рада вже почала законодавчо узаконювати процедуру майбутньої компенсації власникам зруйнованого житла. Відповідний законопроект був прийнятий в першому читанні 1 квітня.

Одним з важливих нововведень є розширення кола осіб, які можуть претендувати на компенсацію. До них, за словами Марини Семенової з ЮФ «Семенова і Партнери», відносяться не тільки власники зруйнованого або пошкодженого житла, а й:

 • власники об’єктів незавершеного будівництва;
 • члени житлово-будівельних кооперативів, які купили квартиру, але не зареєстрували право власності на неї;
 • спадкоємці власників зруйнованого і пошкодженого житла;
 • КОНДОМІНІУМІВ.

Компенсація може бути надана двома способами – у вигляді грошової виплати або надання нового житла. Відповідно до закону, за кожен зруйнований об’єкт його власник може отримати в новобудові не більше 150 квадратних метрів. При цьому можна буде вибрати – отримати житло в будинку, побудованому на місці зруйнованого, або в новобудові в іншому районі або навіть місті.

Альтернативні способи отримання компенсації

Юристи радять власникам зруйнованої нерухомості використовувати всі можливості для отримання компенсації збитків. Але попереджають, що цей процес не буде швидким. З іншого боку, ніщо не заважає вам одночасно подавати заяву про компенсацію до українських державних органів та міжнародних судів.

“Україна розраховує виплатити компенсацію тільки після закінчення воєнного стану. Теоретично найбільш ефективним могло б стати звернення до Європейського суду з прав людини. Він повинен бути представлений до 16 вересня.

З цієї дати Росія перестане бути учасником Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Хоча, судячи із загального ставлення РФ до норм міжнародного права, існує висока ймовірність того, що країна-агресор не виконає рішення ЄСПЛ про виплату компенсації», – говорить Володимир Фогель з ЮФ «Семенова і Партнери».

Тим не менш, не варто відкидати варіант подачі позову до ЄСПЛ. Більш того, зараз багато юристів готують такі позови безкоштовно.

«Зараз виплата Росією великої суми через ЄСПЛ виглядає сумнівною, але до моменту прийняття рішень все може змінитися», – впевнений Денис Малюська.

«Теоретично, найшвидший спосіб отримати кошти все ж може бути від міжнародних організацій, які з 2014 року оперативно надають допомогу переселенцям для відкриття бізнесу, навчання, курсів тощо»