Космос / Статті · 15 Квітня, 2022

Розсекречені дані підтвердили, що міжзоряний об’єкт впав на Землю

Випадок, коли вченим ніхто не вірив, але правда все ж перемогла.

Невеликий метеор, який пронісся над небом Папуа-Нової Гвінеї в 2014 році і згорів в атмосфері Землі, був гостем з іншої зоряної системи. Це робить його першим відомим міжзоряним метеором, що підтверджується нещодавно розсекреченими даними уряду США.

У 2017 році вчені підтвердили виявлення першого міжзоряного об’єкта, що пролітає через Сонячну систему. Він був названий «Оумуамуа» (зображення, на думку художника, знаходиться на обкладинці статті). Спочатку об’єкт вважався кометою, але через тиждень був перекласифікований в астероїд.

Деякі вчені ставлять під сумнів його походження. Було багато версій і гіпотез, в тому числі про шматок темної матерії і навіть інопланетний космічний корабель.

Гарвардський астрофізик Аві Леб, який є автором великої кількості різноманітних статей про Оумуамуа, стверджував, що це зразок технології світлового вітрила з потенційної минулої галактичної цивілізації. І його відкриття стало першою зустріччю людства з позаземним артефактом.

Ця версія вченого навряд чи коли-небудь буде перевірена, але інша його робота виявилася на 100% правильною.

Щоб з’ясувати, чи зіткнувся будь-який з цих об’єктів із Землею (або хоча б пролетів повз), вони перевірили спостереження, записані в каталозі Центру досліджень навколоземних об’єктів NASA (CNEOS).

Уникнути тяжіння власної зірки міжзоряний об’єкт може тільки через надзвичайно високу швидкість руху, тому вчені звузили пошуки до найшвидших зафіксованих об’єктів.

Їх увагу привернула вогненна куля, яка згоріла в атмосфері Землі над Папуа-Новою Гвінеєю о 3:05 ранку за місцевим часом 8 січня 2014 року. Вона рухалася зі швидкістю 216 000 кілометрів на годину. Це набагато швидше, ніж середній метеор, що обертається в Сонячній системі. Це говорить про те, що він не був пов’язаний з Сонцем і, цілком можливо, прийшов “з глибокої внутрішньої частини планетарної системи або зірки в товстому диску галактики Чумацький Шлях”.

Потім вчені написали, що його швидкість і траєкторія з 99-відсотковою впевненістю доводять, що об’єкт прийшов з-за меж Сонячної системи.

Стаття Сіраджа і Леба не була широко поширена або підтверджена через відсутність інформації, яка була раптово прихована з бази даних CNEOS урядом США.

Вся справа в тому, що деякі датчики, які використовуються для виявлення об’єктів, що наближаються до Землі, знаходяться під юрисдикцією Міністерства оборони. Вони можуть видалити сумнівну або потенційно небезпечну інформацію з доступу, що вони і зробили з об’єктом у 2014 році.

Тепер, після багатьох років судових процесів і судової тяганини, намагаючись підтвердити втрачені дані, Сірадж сказав, що метеор все ще був підтверджений Космічним командуванням США.

У меморандумі від 1 березня говориться, що “оцінка швидкості, надана NASA, досить точна, щоб вказати на міжзоряну траєкторію”. Таким чином, саме метеор 2014 року став першим підтвердженим міжзоряним об’єктом в нашій системі замість Оумуамуа.

Правда, Оумуамуа, на відміну від свого попередника, все ще існує в просторах Всесвіту. У травні 2018 року він перетнув орбіту Юпітера, а в січні 2019 року – орбіту Сатурна. Зараз він покидає Сонячну систему.