Огляд Aave (LEND): децентралізована кредитна платформа

Тема децентралізованих фінансів (DeFi) була дуже популярна в світі криптовалют в останні кілька місяців. Кредитні протоколи криптовалюти, такі як Compound, MakerDAO та Aave, стали основними об’єктами інтересу в цьому русі, і не дарма.

Тільки за останні кілька місяців команда Aave представила ряд чудових функцій для DeFi, таких як флеш-кредити та зміна процентних ставок. Кількість варіантів використання LEND, внутрішнього токена проекту, також зросла, оскільки розробники поступово рухаються до перетворення Aave в повноцінну децентралізовану автономну організацію (DAO).

Як ви побачите, Aave – це не просто одна з багатьох платформ для кредитування криптовалют, а один з беззаперечних лідерів у світі DeFi.

Що таке Aave?

Aave (вимовляється як “ave“) – це децентралізована платформа для кредитування криптовалют. По суті, це перший протокол кредитування сектора DeFi, так як розробники запустили свою першу основну мережу під назвою ETHLend в 2017 році (ще до того, як з’явилася сама концепція DeFi).

Aave означає «привид» фінською мовою.

Засновник ETHLend/Aave Стані Кулехов активно співпрацює з провідними розробниками з інших проектів у сфері DeFi та фокусується на тому, щоб платформа приваблювала інституційних та роздрібних інвесторів як у криптовалютній сфері, так і за її межами.

Свого часу ETHlend був своєрідним ринком, де люди, які хотіли взяти кредит, могли домовлятися про умови з кредиторами без участі посередників. Його можна було б розглядати як аналог дошки оголошень, де пропонуються кредити. Платформа виявилася відносно успішною, але команда вирішила, що вони повинні стати серйозними гравцями в просторі DeFi.

Це призвело до створення Aave в січні цього року, коли команда запустила Mainnet і познайомила користувачів з абсолютно новим протоколом з декількома новими функціями, які назавжди змінили DeFi.

Як працює Aave

Aave дозволяє користувачам давати та позичати криптовалюту децентралізованим і і таким чином, що не вимагає довіри. Простіше кажучи, посередників тут немає, і для використання платформи не потрібно надавати будь-які документи і проходити процедури «Знай свого клієнта» (KYC) або боротьбу з відмиванням грошей (AML).

У загальних рисах кредитори вкладають свої кошти в «пул», і з цього пулу користувачі можуть брати кредити. Кожен пул виділяє невеликий відсоток активів в спеціальний резерв для страхування від волатильності в рамках протоколу. Крім того, це дозволяє кредиторам безпечно виводити свої кошти в будь-який час.

Як працює Aave. Зображення зі сторінки Aave Docs.

Aave пропонує можливість позичати або брати позику, використовуючи сімнадцять різних активів, включаючи Dai (DAI), монету USD (USDC), True USD (TUSD), Tether (USDT), Synthetix USD (sUSD), Binance USD (BUSD), Ethereum (ETH), ETHlend (LEND), Токен базової уваги (BAT), Kyber Network (KNC), Chainlink (LINK), Decentraland (MANA), Maker (MKR), Augur (REP), Synthetix Network (SNX), Wrapped Bitcoin (wBTC) і 0x (ZRX).

Список дійсно вражає, проте не всі монети можна використовувати в якості застави для отримання кредиту.

Як і інші кредитні протоколи, Aave пропонує кредити під надлишкову заставу, тобто користувач повинен заблокувати заставу, сума якого більше (в доларах США), ніж сума позики. Ця сума може бути різною для різних активів і коливається в межах 50-75%.

Протокол кредитування криптовалюти Aave.

Якщо доларова вартість застави користувача падає нижче необхідного порогу, його кошти йдуть на ліквідацію і можуть бути куплені зі знижкою іншими користувачами системи. Aave використовує Chainlink (LINK) як оракул для збору даних про ціни на активи на своїй платформі. Відсотки нараховуються щосекунди, і спостерігати за їх зростанням можна в режимі реального часу.

Відсоткові ставки

Aave пропонує два типи процентних ставок: стабільні і плаваючі. Плаваюча процентна ставка визначається алгоритмічно на основі коефіцієнта використання пулу (іншими словами, попиту), при цьому збільшення коефіцієнта використання пулу призводить до підвищення процентних ставок як для кредиторів, так і для позичальників (і навпаки).

Стабільна процентна ставка – це середня процентна ставка по активу за останні 30 днів. Історію процентних ставок можна побачити в той момент, коли ви оформляєте або берете кредит на платформі. Перемикатися між стабільними і змінними тарифами можна в будь-який момент (вам потрібно буде лише заплатити невелику плату за газ ETH).

Aave aToken

Щоразу, коли ви вносите кошти на Aave, або як кредитор, або як заставу, користувачеві надається еквівалентна сума в токенах aToken. Наприклад, якщо ви внесете 100 DAI, вам буде надано 100 токенів aToken. Призначення цих токенів – дозволити вам заробляти відсотки.

токени aToken у мережі Aave.

Щосекунди до вашого гаманця Ethereum додається невелика кількість токенів aToken відповідно до процентної ставки за ваш актив. Потім їх можна обміняти на еквівалентну суму базового активу в Aave, яка є поточною на момент виведення.

Aave Flash Credits

Флеш-кредити – це те, що багато хто вважає революцією у фінансах і, мабуть, найвідомішим внеском Aave в DeFi на даний момент. Ця спірна функція дозволяє користувачам позичати великі суми криптовалюти абсолютно без застави.

Принцип їх роботи на технічному рівні виглядає досить складним, але сама концепція цілком зрозуміла. Позичена криптовалюта повинна бути повернута до моменту видобутку наступного блоку Ethereum. Якщо заборгованість не повертається, всі транзакції, які були здійснені за цей проміжок часу, анулюються. За кожен флеш-кредит стягується комісія в розмірі 0,3%.

Приклад того, як працюють флеш-кредити криптовалюти. Зображення з Aave.

З огляду на неймовірно короткий проміжок часу, за який цей актив можна позичити, не відразу зрозуміло, в чому суть. Вірте чи ні, але переваги цієї функції ще не повністю реалізовані, враховуючи, що і вона, і весь сектор DeFi знаходяться на дуже ранній стадії свого розвитку.

На даний момент флеш-кредити мають три основних варіанти використання: торгівля активом в іншому місці для отримання прибутку (арбітраж), рефінансування кредитів в інших кредитних протоколах або заміна застави, яка в даний момент в них розміщена.

Більше того, команда Aave зробила базовий код для флеш-кредитів загальнодоступним, що відкриває двері для багатьох можливостей, оскільки практично будь-який розробник Ethereum тепер може реалізувати цю функцію на своїй платформі. Саме завдяки цьому InstaDapp тепер також може запропонувати цю функцію.

Криптовалюта LEND, яка використовується в мережі Aave

У 2017 році, коли проект Aave ще називався ETHLend, було проведено багатоколове ICO з токеном ERC-20 LEND за ціною 1,6 цента. Було продано понад 1 млрд від загальної кількості токенов в 1,3 млрд, що дозволило зібрати понад 16 млн доларів. Приблизно 23% токенов залишаються у засновників і розробників проекту.

Токени використовувалися і продовжують використовуватися для оплати зборів через протокол, після чого вони спалюються. Тобто токен LEND є дефляційним активом. Хоча Aave також планує використовувати свій токен LEND для управління, на момент написання статті ця функція ще не була реалізована.

Порівняння Aave і Compound

Aave і Compound – це протоколи кредитування криптовалют з надлишковим забезпеченням і працюють приблизно так само.

В обох випадках активи кредиторів об’єднуються в кредитні пули, з яких позичальники можуть брати кредити, обидва проекти мають власний токен управління, а разом з MakerDAO є найбільшими протоколами в секторі DeFi за кількістю «активів під управлінням» (AUM). Однак Compound набагато менш складний і тому не пропонує таку ж кількість функцій, як Aave.

Панель керування в додатку “Compound Finance“. Джерело зображення: Складена інформаційна панель.

Aave пропонує стабільні процентні ставки, але Compound цього не робить. Aave дозволяє перемикатися між стабільними і плаваючими процентними ставками, але Compound цього не робить. Aave має флеш-титри, в Compound ні. В Aave для кредитування використовується 17 активів, в Compound – 9. Найважливіша відмінність полягає в тому, що Aave дозволяє користувачам позичати більший відсоток базового забезпечення (75% проти 66,6% у Compound).

Пороги для застави та ліквідації в Ааве. Зображення з YouTube.

На папері здається, що прогноз для криптовалюти Aave об’єктивно кращий, ніж для Compound. Однак Compound має дві основні переваги перед Aave. По-перше, він набагато зручніший у використанні.

Той факт, що він не пропонує багато функцій, значно полегшує процеси розуміння та орієнтації для нових користувачів. По-друге, Compound дає користувачам набагато більше стимулів для участі в протоколі, надаючи як кредиторам, так і позичальникам невелику кількість токенів COMP кожні кілька секунд.

Остання відмінність між цими двома проектами полягає в тому, що Compound по суті є готовим проектом, тоді як розробка Aave тільки почалася. Команда Compound знаходиться на завершальній стадії передачі протоколу своїй спільноті, і це буде повністю працездатний DAO і не вимагатиме абсолютно ніякого втручання або впливу з боку його початкових розробників. Aave з’явився лише цього року і ще не має механізму управління громадою, необхідною для того, щоб вважатися DAO.

Наша думка про проект Aave

Aave – надзвичайно перспективний проект, який не отримує уваги, на яку заслуговує. Якщо порівнювати з іншими протоколами кредитування DeFi, він пропонує цілий арсенал функцій, активів та інструментів розробки, які дозволяють іншим розробникам реалізовувати ті ж функції у власних проектах.

П’ять основних протоколів кредитування в DeFi. Зображення з сайту DeFi Pulse.

Той факт, що ця абсолютно нова і незавершена кредитна платформа DeFi в даний час займає третє місце, говорить про те, що все тільки починається і перспективи криптовалюти Aave можуть бути найнеймовірнішими.

Однак Aave страждає від тієї ж проблеми, що і Compound, а також майже від будь-якого іншого протоколу кредитування DeFi: хто буде використовувати його за межами криптопростору?

Привабливість кредитів як послуги полягає в тому, що вони дозволяють отримати більше, ніж у вас є в даний час, часто набагато більше. Позичати менше, ніж у вас є, практично безглуздо, якщо тільки ви не плануєте щось робити в секторі DeFi.

Одна з багатьох суперечливих флеш-кредитних подій: зображення зі сторінки «Trust Nodes».

І це підводить нас до флеш-кредитів. Ця унікальна особливість Aave є, мабуть, найважливішою у всьому проекті. Прихильники флеш-кредитів стверджують (і це справедливо), що вони дозволяють людям, які абсолютно не мають активів, спробувати свої сили в різних способах отримання швидкого прибутку на DeFi.

Найвідоміша справа в цьому напрямку стосується чоловіка, який використав флеш-кредит на $10, щоб отримати прибуток майже $400 000 через арбітраж. У класичних фінансах неможливо зробити щось подібне, не взявши на себе значну суму боргу або ризику, і це відкриває цілий новий світ потенційних можливостей.

Крім того, засновник Aave Стані Кулехов прекрасно розуміє, що потрібно зробити для прискорення масового прийняття DeFi. У недавньому інтерв’ю він зазначив, що все зводиться до кількісної оцінки ризику і забезпечення його прозорості для інвесторів, особливо інституційних.

Ризик є основною причиною, чому люди відвертаються від криптовалюти, і реальність така, що це дуже ризикований і нестабільний клас активів. Однак Станій Кулехов вважає, що якщо цей ризик адекватно пояснити, то може початися хвиля масового прийняття, на яку так довго чекав весь криптопростір.

Наостанок Кулехов відзначив дуже важливий момент DeFi: як управляти такими сервісами, як підтримка клієнтів, без централізованої структури? Питання такого типу, здається, є причиною того, що ми досі не бачимо повноцінної документації чи пояснення нової токеноміки LEND.

Зараз команда розробників Aave працює над створенням протоколу управління, який може так само змінювати правила гри, як і флеш-кредити.