Plesk – це потужний і зручний універсальний інструмент для швидкого і ефективного виконання всіх щоденних операцій з управління веб-сайтами, веб-додатками або веб-хостингом. “6% світових веб-сайтів управляються через Plesk”. Представляємо вам короткий огляд цієї зручною і, напевно, найпопулярнішою хостингової платформи.

▍Про панель, бренд і компанію

Plesk – це фірмове програмне забезпечення, розроблене в Новосибірську і вперше випущене в США в 2001 році. Протягом майже 20 років права на платформу по черзі купувалися різними компаніями, які змінювали бренди і назви. З 2015 року «Плеск» є незалежною швейцарською компанією з декількома філіями (включаючи Новосибірськ) і штатом співробітників близько 500 осіб.

Три останні версії:

 • Plesk 12.5 (2015)
 • Plesk Onix (2016-2019)
 • Plesk Obsidian (2020)

Панель багатомовна. Написано на PHP, C, C++. Підтримка декількох версій PHP, а також Ruby, Python і NodeJS; Повна підтримка Git інтеграція з Docker; Інструменти SEO. Кожен екземпляр Plesk автоматично захищається ssl /TLS.

Підтримувана ОС: Windows і різні версії Linux.

Програма випускається в різних збірках, кожна з яких розрахована на свою аудиторію користувачів. Наприклад, для адміністраторів панель дозволяє налагодити централізоване управління всіма системними службами з єдиного веб-інтерфейсу і знизити витрати на обслуговування, забезпечивши необхідний рівень гнучкості і контролю. А для компаній, що продають віртуальний і виділений хостинг, панель дозволяє організувати ресурси сервера в пакети і запропонувати ці пакети клієнтам – компаніям або приватним особам, які хочуть розмістити свій сайт в інтернеті, але не мають для цього необхідної IT-інфраструктури.

Інфоцентр

Документація зручно представлена в трьох розділах: для користувачів (окремо для адміністратора, клієнта, торговельного посередника), для хостерів/провайдерів і для розробників.

З підручниками Plesk початок роботи стає настільки зрозумілим, що панель легко зрозуміти навіть тим, хто вперше зіткнувся з управлінням хостингом. На уроках представлена покрокова інструкція з шести тем:

 1. Створення першого веб-сайту
 2. Створення бази даних
 3. Створення облікового запису електронної пошти
 4. Додавання додаткового запису DNS
 5. Резервне копіювання сайту
 6. Змінення пароля та вихід із системи

Також є FAQ і Довідковий центр з можливістю пройти навчальні курси при так званому Плеському університеті. І, звичайно ж, активний форум спільноти Плеск. Технічна підтримка доступна з понеділка по п’ятницю з 05.00 до 18.00 за київським часом; англійською мовою — 24x7x365.

Знайомство

Панель може бути встановлена на фізичному сервері або віртуальній машині (тільки для Linux) або на хмарному сервері (офіційні партнери Plesk: Google Cloud, Amazon Web Services, Microsoft Azure, Alibaba Cloud).

Для швидкого старту передбачені конфігурації за замовчуванням, які можна запустити однією командою:

Використовувані порти і протоколи

Підтримувані браузери

Настільний

 • Mozilla Firefox (остання версія) для Windows і Mac OS
 • Microsoft Internet Explorer 11.x для Windows
 • Microsoft Edge для Windows 10
 • Apple Safari (остання версія) для Mac OS
 • Google Chrome (остання версія) для Windows і Mac OS

Смартфони та планшети

 • Браузер за замовчуванням (Safari) на iOS 8
 • Браузер за замовчуванням на Android 4.x
 • Браузер за замовчуванням (IE) на телефоні Windows Phone 8

Інтерфейс

У Plesk кожна група користувачів має свій інтерфейс, адаптований до їхніх потреб. В інтерфейсі для хостинг-провайдерів – інструменти для надання хостингу, в тому числі інтегрована білінгова система для автоматизації бізнесу. Компанії, які використовують платформу для управління власною веб-інфраструктурою, мають доступ до широкого спектру операцій управління серверами: відновлення системи, конфігурація веб-сервера тощо. Давайте подивимося на дві останні версії платформи — Plesk Onyx і Plesk Obsidian — очима веб-адміністратора.

▍Функції для веб-адміністраторів

Облікові записи. Створюйте окремі облікові записи користувачів із власними обліковими даними. Визначте ролі користувача та передплати для кожного користувача або групи користувачів.

Передплати Створіть передплату з певним набором ресурсів і служб, пов’язаних із планом обслуговування, і надайте користувачам доступ на основі ролі користувача. Обмежте обсяг системних ресурсів (центральний процесор, оперативна пам’ять, дисковий ввід/ виведення), які можуть бути використані певною підпискою.

Ролі користувачів Увімкнення або вимкнення функціональних можливостей і піктограм для окремих користувачів. Надавайте різні рівні доступу різним користувачам на одному рівні підписки.

План обслуговування Створіть план обслуговування, який визначає розподіл ваших ресурсів, наприклад дискового простору, пропускної здатності та інших функцій, які пропонуються вашому клієнту.

Підтримка поштового сервера. За замовчуванням поштовий сервер Postfix і Courier IMAP встановлені в Plesk для Linux, а MailEnable встановлений в Plesk для Windows.

Захист DKIM, SPF і DMARC. Plesk підтримує DKIM, SPF, SRS, DMARC для аутентифікації поштових повідомлень.

Підтримувана ОС. Остання версія Plesk для Linux/Unix підтримує кілька платформ, включаючи Debian, Ubuntu, CentOS, Red Hat Linux і CloudLinux.

Управління базами даних. Сканування, відновлення, звітування, відновлення підтримуваних баз даних.

Відповідність стандарту PCI DSS з коробки. Захистіть свій сервер і досягніть відповідності PCI DSS на своєму сервері Linux.

Планування завдань Налаштовуйте час і дату виконання певних команд або завдань.

Оновлення системи Всі системні пакети на сервері вручну або автоматично без відкриття консолі.

Plesk Migrator. Міграції без необхідності використання командного рядка. Підтримувані джерела: cPanel, Confixx, DirectAdmin та інші.

Адміністратор сервера має можливість змінювати зовнішній вигляд, елементи управління і навіть логотип панелі адміністрування сервера під ваші потреби. Змінювати налаштування інтерфейсу можна як в маркетингових цілях, так і просто для зручності в роботі. Ви можете використовувати власні теми. Детальніше читайте в керівництві для адміністраторів.

Інтерфейс має адаптивний дизайн для роботи зі смартфонами, є можливість автоматичного входу в Plesk із зовнішніх ресурсів без повторної аутентифікації (наприклад, з панелі свого хостинг-провайдера), можливість ділитися прямими посиланнями на екрани. Розглянемо вкладку “Сайти і домени”

1, У цьому розділі відображаються ім’я користувача, який увійшов у систему, і поточна вибрана передплата. Користувач може змінити властивості свого облікового запису і вибрати, якою підпискою управляти.

2. Містить меню «Довідка», яке відкриває онлайн-контекстне керівництво і дозволяє переглядати відеоуроки.

3. Пошук.

4. Цей розділ містить панель навігації, яка допоможе вам організувати інтерфейс Plesk. Інструменти об’єднані функціоналом, наприклад, інструменти для управління настройками веб-хостингу знаходяться на сторінці “Сайти і домени”, а для управління поштовими обліковими записами – на сторінці “Пошта”. Ось короткий опис всіх вкладок і наданого функціоналу:

 • Веб-сайти та домени. Представлені тут інструменти дозволяють клієнтам додавати і видаляти домени, субдомени і псевдоніми домену. Вони також дозволяють керувати різними налаштуваннями веб-хостингу, створювати та керувати базами даних та їх користувачами, змінювати налаштування DNS та захищати веб-сайти за допомогою сертифікатів SSL / TLS.
 • Пошта. Представлені тут інструменти дозволяють клієнтам додавати і видаляти облікові записи пошти, а також управляти настройками поштового сервера.
 • Додатки. Представлені тут інструменти дозволяють клієнтам легко встановлювати та керувати багатьма різними веб-додатками.
 • Файли. Тут же знаходиться файловий менеджер з веб-інтерфейсом, за допомогою якого клієнти можуть завантажувати контент на сайти, а також управляти файлами, які вже є на сервері в своїй підписці.
 • База даних. Тут клієнти можуть створювати нові та керувати існуючими базами даних.
 • Обмін файлами. Ось файлообмінник, який дозволяє клієнтам зберігати і ділитися особистими файлами з іншими користувачами Plesk.
 • Статистика. Тут представлена інформація про споживання дискового простору і трафіку, а також посилання на статистику відвідувань, що показує детальну інформацію про відвідувачів сайту.
 • Сервер. Ці відомості видимі лише адміністратору сервера. Тут інструменти, що дозволяють адміністратору встановлювати глобальні параметри сервера.
 • Розширення. Тут клієнти можуть керувати та отримувати вигоду від функціональності розширень, встановлених в Plesk.
 • Користувачі. Представлені тут інструменти дозволяють клієнтам додавати і видаляти облікові записи користувачів.
 • Мій профіль. Ця інформація відображається лише в режимі Power User. Тут можна переглядати і оновлювати контактну інформацію та іншу особисту інформацію.
 • Обліковий запис. Ця інформація видима лише на панелі клієнта спільного хостингу. Тут можна знайти інформацію про використання передплатних ресурсів, наданих варіантах хостингу і наданих правах. За допомогою цих інструментів клієнти можуть отримувати та оновлювати свою контактну інформацію та іншу особисту інформацію, а також створювати резервні копії налаштувань підписки та сайту.
 • Docker. Цей елемент видно, якщо встановлено розширення Docker Manager. Тут можна запускати контейнери, створені з docker-зображень, і керувати ними.

5. У цьому розділі зібрані всі інструменти управління, пов’язані з відкритою в даний момент вкладкою. На скріншоті показана вкладка “Сайти і домени”, тому показані різні інструменти для управління тими аспектами підписки, які мають відношення до веб-хостингу.

6. Цей розділ містить різні елементи управління та інформацію, зібрану для зручності користувача.

Для виконання багатьох щоденних завдань в більшості випадків потрібно відкрити одну з вкладок і натиснути на представлені там елементи управління. Якщо на панелі не відображається потрібна вкладка або засіб, імовірно, для цієї передплати його вимкнуто. Детальний огляд елементів навігаційної панелі в лівій частині екрана можна знайти тут. У новій версії Plesk Obsidian інтерфейс буде в привабливому новому UX-дизайні, що робить управління сайтом ще простішим і повністю відповідає тому, як веб-професіонали створюють, захищають і запускають сервери і додатки, масштабовані в хмарі.

Адміністрування сервера в Linux

Адміністратори можуть використовувати кілька додаткових інструментів, передбачених в стандартному дистрибутиві Plesk, для додавання настроюються завдань автоматизації, резервного копіювання та відновлення даних, а також відновлення компонентів і налаштувань системи Plesk. Інструменти включають в себе кілька автономних додатків, утиліти командного рядка, а також можливість інтеграції користувальницьких скриптів з Plesk. Для легкого виконання завдань з управління сервером існує покрокова інструкція, яка містить наступні розділи:

 • Вступ до Plesk. Описано основні компоненти та послуги, якими керує Plesk, умови ліцензування, а також способи встановлення та оновлення компонентів Plesk.
 • Налаштування віртуальних хостів. Описує концепції віртуального хоста і способи їх реалізації в Plesk. Містить інструкцію про те, навіщо і як змінювати їх конфігурацію.
 • Управління сервісом. Описується ряд зовнішніх сервісів, що використовуються на сервері Plesk і способи їх налаштування і використання.
 • Обслуговування системи. Описує, як змінити ім’я хоста сервера, IP-адреси та розташування каталогів для зберігання файлів віртуального хоста, резервних копій та вмісту пошти. У цій главі також розглянуті інструменти командного рядка Plesk, механізм сценаріїв подій Plesk і Сервіс-монітор, який дозволяє контролювати і перезапускати служби без входу в Plesk.
 • Резервне копіювання, відновлення та міграція даних. Описує, як створити резервну копію та відновити дані Plesk за допомогою утиліт командного рядка pleskbackup та pleskrestore, а також надає інструменти для міграції розміщених даних між серверами.
 • Статистика та журнали. Описує, як виконувати агрегати на вимогу для використання дискового простору та трафіку, а також для доступу до журналів веб-сервера.
 • Підвищення продуктивності. Надає інформацію про те, як підвищити продуктивність Plesk за допомогою програмного забезпечення.
 • Покращена безпека. Надає інструкції про те, як захистити свій сервер Plesk і його розміщені сайти від несанкціонованого доступу.
 • Налаштуйте зовнішній вигляд і елементи графічного інтерфейсу Plesk. Представляє теми Plesk, які можна використовувати для налаштування зовнішнього вигляду і брендингу Plesk, і описує, як видалити певні елементи графічного інтерфейсу Plesk або змінити їх поведінку.
 • Локалізації. Впроваджує методи локалізації графічного інтерфейсу Plesk на мови, для яких Plesk не забезпечує локалізацію.
 • Виправлення неполадок. Упорядковується спосіб усунення неполадок з сервісами Plesk.

Розширення

Додаткові інструменти, функції та сервіси можна отримати, використовуючи велику кількість розширень, представлених в бібліотеці, зручно розбитих за категоріями.

Ви можете зменшити час відгуку сайтів і навантаження на сервер за допомогою кешування Nginx. Функцію можна активувати через інтерфейс панелі.

Висновок

Як ви могли помітити, для веб-адміністраторів панель Plesk призначена для того, щоб зробити управління сайтами, доменами, поштовими скриньками і базами даних простим і приємним. Сподіваємося, що даний огляд допоможе зорієнтуватися в Plesk.