Якщо ви читаєте цю статтю, то ви є учасником сучасного інтернету. Інтернет, з яким ми стикаємося сьогодні, сильно відрізняється від того, що було всього 10 років тому. Як розвивалася мережа, і, що більш важливо, куди вона йде далі? І чому все це так важливо?

Якщо історія нас чогось навчила, то ці зміни зроблять велику різницю в майбутньому.

У цій статті я розповім про те, як розвивався Інтернет, куди йде далі і чому це важливо розуміти.

Подумайте про те, як Інтернет впливає на ваше життя кожен день. Подумайте про те, як змінилося суспільство завдяки Інтернету. Платформи соціальних мереж. Мобільні додатки. І зараз Інтернет переживає ще одну зміну парадигми.

Еволюція Інтернету

За ці роки Інтернет сильно еволюціонував, і сучасні додатки повністю відрізняються від своїх предків. Еволюція Інтернету часто ділиться на три різні фази: Web 1.0, Web 2.0 і Web 3.0.

Що таке Web 1.0?

Web 1.0 була першою ітерацією Інтернету. Більшість учасників були споживачами контенту, а творці, як правило, були розробниками, які створювали веб-сайти, що містять інформацію, представлену в основному в текстовому або графічному форматі. Web 1.0 існував приблизно з 1991 по 2004 рік.

Web 1.0 складався з сайтів, що обслуговують статичний контент замість динамічного HTML. Дані та вміст надавалися зі статичної файлової системи, а не з бази даних, а сайти були не дуже інтерактивними.

Web 1.0 можна назвати веб-сайтом лише для читання.

Що таке Web 2.0?

Більшість з нас в першу чергу стикалися з Інтернетом в його нинішньому вигляді, який зазвичай називають web2. Ви можете думати про Web2 як про інтерактивний та соціальний Інтернет.

У світі Web2 вам не потрібно бути розробником, щоб брати участь у процесі створення. Багато додатків створюються таким чином, що будь-хто може стати творцем.

Якщо у вас є ідея і ви хочете поділитися нею зі світом, ви можете це зробити. Якщо ви хочете завантажити відео і дозволити мільйонам людей побачити його, взаємодіяти з ним і коментувати його, ви також можете це зробити.

Web2 дуже простий, і завдяки цій простоті все більше людей по всьому світу стають творцями.

Інтернет в його нинішньому вигляді дійсно хороший у багатьох відношеннях, але є деякі області, де ми можемо досягти набагато більшого.

Web 2.0 Монетизація та безпека

У світі web2 багато популярних додатків дотримуються загальної моделі у своєму життєвому циклі. Подумайте про деякі програми, які ви використовуєте щодня, і про те, як наведені нижче приклади можуть застосовуватися до них.

Монетизація додатків

Уявіть собі перші дні популярних додатків, таких як Instagram, Twitter, LinkedIn або YouTube, і наскільки вони відрізняються сьогодні. Процес зазвичай проходить приблизно так:

  1. Компанія запускає додаток
  2. Він приваблює якомога більше користувачів
  3. Потім він монетизує свою базу користувачів.

Коли розробник або компанія запускає популярний додаток, користувальницький досвід часто дуже простий, оскільки додаток продовжує зростати. Саме тому можна швидко завоювати популярність.

‎Спочатку багато компаній-розробників програмного забезпечення не турбуються про монетизацію. Вони зосереджені виключно на зростанні та залученні нових користувачів, але в кінцевому підсумку їм потрібно почати отримувати прибуток.‎

‎Вони також повинні думати про роль зовнішніх інвесторів. Часто обмеження, пов’язані з залученням венчурного капіталу, негативно впливають на життєвий цикл і, в кінцевому рахунку, на користувальницький досвід багатьох додатків, які ми використовуємо сьогодні.‎

‎Якщо компанія, яка створює додаток, залучає венчурний капітал, її інвестори часто очікують повернення інвестицій у десятки або сотні того, що вони інвестували.‎

‎Це означає, що замість того, щоб вибирати якусь стійку модель зростання, яку можна підтримувати дещо органічним способом, компанію часто штовхають на два шляхи: рекламу або продаж персональних даних.‎

‎Для багатьох компаній Web2, таких як Google, Facebook, Twitter та інші, більше даних призводить до більш персоналізованої реклами. Це призводить до збільшення кліків і, в кінцевому рахунку, збільшення доходів від реклами. Експлуатація та централізація даних користувачів є основою для функціонування Інтернету таким, яким ми його знаємо і використовуємо сьогодні.‎

Безпека та конфіденційність

В Web2-додатків постійно трапляється витік даних. Є навіть веб-сайти, присвячені відстеженню таких витоків і дають вам знати, коли ваші дані були скомпрометовані.

У web2 ви не маєте контролю над своїми даними або тим, як вони зберігаються. Більш того, компанії часто відстежують і зберігають дані користувачів без їх згоди. Всі ці дані потім належать і контролюються компаніями, відповідальними за ці платформи.

Користувачі, які живуть в країнах, де їм доводиться турбуватися про негативні наслідки свободи слова, також знаходяться під загрозою.

Уряди часто закривають сервери або вилучають банківські рахунки, якщо вони вважають, що людина висловлює думку, що суперечить їх пропаганді. З централізованими серверами урядам легко втручатися, контролювати або закривати програми, як вони вважають за потрібне.

Оскільки банки також є цифровими і знаходяться під централізованим контролем, уряди часто втручаються туди. Вони можуть закрити доступ до банківських рахунків або обмежити доступ до коштів під час нестабільності, крайньої інфляції або інших політичних заворушень.

Web3 спрямований на усунення багатьох з цих недоліків, фундаментально переосмислюючи, як ми будуємо та взаємодіємо з додатками з самого початку.

Що таке Web 3.0?

Є кілька фундаментальних відмінностей між web2 і web3, але вони засновані на децентралізації.

Web3 покращує Інтернет таким, яким ми його знаємо сьогодні, і додає ще кілька характеристик:

  • Перевірка
  • Не потрібні довірені органи
  • Самоврядування
  • Не потрібні дозволи
  • Розподіленість та надійність
  • Наявність умов
  • Нативні платежі

У web3 розробники зазвичай не створюють і не розгортають програми, які працюють на одному сервері, або зберігають свої дані в одній базі даних (які, зазвичай розміщуються та управляються одним постачальником хмарних послуг).

Замість цього, web3-додатки працюють або на блокчейні, або в децентралізованих мережах декількох вузлів (серверів), або в поєднанні цих двох технологій, які утворюють криптоекономічний протокол. Такі додатки часто називають dapps (децентралізовані додатки).

Для досягнення стабільної і безпечної децентралізованої мережі учасники мережі (розробники) стимулюються і конкурують в наданні послуг найвищої якості всім, хто користується послугою.

Коли ви чуєте про web3, ви можете помітити, що криптовалюта часто є частиною розмови. Це пов’язано з тим, що криптовалюта відіграє велику роль у багатьох з цих протоколів. Вона забезпечує фінансовий стимул (жетони) для тих, хто хоче взяти участь у створенні, управлінні, внеску або вдосконаленні одного з проектів.

Ці протоколи часто пропонують різні послуги, такі як обчислення, зберігання, пропускна здатність, ідентифікація, хостинг та інші веб-сервіси, які в минулому, як правило, надавалися хмарними провайдерами.

Люди можуть заробляти на життя, беручи участь в роботі протоколу різними способами, як на технічному, так і на нетехнічному рівні.

Споживачі послуг зазвичай платять за використання протоколу, подібно до того, як вони платять постачальнику хмарних послуг, як AWS сьогодні. За винятком web3, гроші йдуть безпосередньо учасникам мережі.

У цьому, як і в багатьох інших формах децентралізації, ви побачите, що відрізані непотрібні і часто неефективні посередники.

‎Багато протоколів веб-інфраструктури, такі як ‎‎Filecoin‎‎, ‎‎Livepeer‎‎, ‎‎Arweave‎‎ і ‎‎The Graph‎‎ , випустили токени утиліти, які регулюють функціонування протоколу. Ці токени також винагороджують учасників на багатьох рівнях мережі. Блокчейн-протоколи, такі як ‎‎Ethereum‎‎, працюють аналогічно.‎

Нативні платежі

Токени також створюють власний платіжний шар, який не має кордонів і тертя. Такі компанії, як Stripe і PayPal створили мільярди доларів для забезпечення електронних платежів.

Ці системи є надмірно складними і до цих пір не забезпечують справжньої міжнародної сумісності між учасниками. Крім того, для їх використання необхідно передати конфіденційну інформацію і персональні дані.

Криптогаманці, такі як MetaMask і Torus, дозволяють легко, анонімно та безпечно інтегрувати міжнародні платежі та транзакції в програмі Web3.

Такі мережі, як Solana, пропонують затримки в кілька сотень мілісекунд і трансакційні витрати всього в копійки. На відміну від існуючої фінансової системи, користувачам не потрібно проходити через традиційні численні кроки, наповнені тертям, щоб взаємодіяти з мережею та брати участь у ній. Їм потрібно лише завантажити або встановити гаманець, і вони можуть почати відправляти і отримувати платежі без будь-яких обмежень.

Новий спосіб створення компаній

Токени також породжують ідею токенізації та впровадження токен-економіки.

Візьмемо, наприклад, поточний стан справ зі створенням компанії з розробки програмного забезпечення. Хтось придумує ідею, але для того, щоб почати будівництво, потрібні гроші.

Щоб отримати гроші, вони збирають венчурний капітал і віддають відсоток від компанії. Ці інвестиції відразу створюють неправильні стимули, які в довгостроковій перспективі не будуть добре поєднуватися зі створенням найкращого користувацького досвіду.

Крім того, якщо компанія стане успішною, пройде дуже багато часу, перш ніж всі учасники зможуть отримати хоч якусь віддачу, що часто призводить до років роботи без реальної віддачі від інвестицій.

Замість цього уявіть, що був оголошений новий і захоплюючий проект, який вирішує реальну проблему. Кожен може взяти участь в його створенні або інвестувати в нього з першого дня. Компанія оголошує про випуск n-кількості токенів, дає 10% першим творцям, виставляє 10% на продаж населенню, а решту економить на майбутніх виплатах вкладникам і фінансуванні проекту.

Зацікавлені сторони можуть використовувати свої токени для голосування за зміни в майбутньому проекту, а люди, які допомогли створити проект, можуть продати частину своїх акцій, щоб заробити гроші після випуску токенів.

Люди, які вірять в проект, можуть купувати і володіти ним, а люди, які вважають, що проект рухається в неправильному напрямку, можуть сигналізувати про це, продаючи свою частку.

Оскільки всі дані блокчейна повністю публічні та відкриті, покупці мають повну прозорість до того, що відбувається. Це контрастує з купівлею акцій приватних або централізованих компаній, де багато речей часто приховані від сторонніх очей.

І це вже відбувається в просторі web3.

Одним із прикладів є додаток Radicle (децентралізована альтернатива GitHub), який дозволяє зацікавленим сторонам брати участь в управлінні своїм проектом. Gitcoin – ще один приклад, який дозволяє розробникам отримувати криптовалюту за участь і роботу над питаннями з відкритим вихідним кодом. Yearn дозволяє зацікавленим сторонам брати участь у прийнятті рішень та голосуванні за пропозиціями. UniswapSuperRareThe GraphAudius та безліч інших протоколів та проектів випустили токени як спосіб забезпечити право власності, участь та управління.

DAOs (децентралізовані автономні організації), які пропонують альтернативний спосіб створення того, що ми традиційно вважаємо компанією, набирають величезний оборот та інвестиції як від традиційних розробників, так і від венчурних компаній.

Ці типи організацій токенізуються і перевертають сприйняття організаційної структури з ніг на голову, пропонуючи реальну, ліквідну та справедливу власність більшості зацікавлених сторін та вирівнюючи стимули новими та цікавими способами.

DAO, яка об’єднує творців і художників Web3, існує вже близько року, з ринковою вартістю близько 125 мільйонів доларів на даний момент, а a16z нещодавно отримав раунд інвестицій у розмірі 10 мільйонів доларів.

Як працює автентифікація в Web3

У web3 ідентичність також працює зовсім інакше, ніж те, до чого ми звикли сьогодні. У більшості випадків в додатках web3 ідентичність буде прив’язана до адреси гаманця користувача, який взаємодіє з додатком.

На відміну від методів аутентифікації web2, таких як OAuth або пароль, email+ (які майже завжди вимагають від користувачів ділитися конфіденційною та особистою інформацією), адреси гаманців повністю анонімні, якщо користувач не вирішить публічно пов’язати з ними свою особу.

Якщо користувач вирішить використовувати один і той же гаманець в декількох dapps, його особистість також буде легко передаватися між додатками, що дозволяє йому будувати свою репутацію з плином часу.

Протоколи та інструменти, такі як Ceramic та IDX, вже дозволяють розробникам вставляти самосуверенну ідентичність у свої програми, щоб замінити традиційні рівні аутентифікації та ідентичності. Ethereum Foundation також має робочий механізм RFP (Request for Proposals), що визначає специфікацію «Увійти за допомогою Ethereum», який допоможе забезпечити більш спрощений і задокументований спосіб проведення ідентифікації в майбутньому.